logo chiński słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    5 / 5
Liczba głosów:    1
 

Egzamin HSK – Hanyu Shuiping Kaoshi (汉语水平考试)

Egzamin Znajomości Języka Chińskiego - egzamin HSK (chin. Hanyu Shuiping Kaoshi, ang. The Chinese Proficiency Test) to test przygotowany przez Centrum HSK Pekińskiego Uniwersytetu Kultury i Języka. Sprawdza on znajomość języka mandaryńskiego u obcokrajowców i jest honorowany na całym świecie. Przeprowadza się go co roku w Chinach i wielu krajach świata, również w Polsce. Uzyskanie poziomu czwartego na egzaminie HSK upoważnia obcokrajowców do podjęcia studiów na wyższych uczelniach w Chińskiej Republice Ludowej. Wyniki egzaminu są ważne przez dwa lata. Wszystkie polecenia na egzaminie są w języku chińskim.

W 2009 roku forma egzaminu uległa zmianie. Obniżono poziom trudności testu, a także dopasowano skalę wyników do skali biegłości językowej Rady Europy. Dodatkowo wprowadzono część ustną.
Nowy HSK ocenia poziom znajomości standardowego języka chińskiego u obcokrajowców. Egzaminowany może uzyskać jeden z poniższych stopni, które odpowiadają poziomowi znajomości języka chińskiego:

HSK Poziom 1 - Poziom A1
Test trwa 40 minut. Składa się z części ustnej, rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstu. Sprawdza znajomość około 150 słów. Przeznaczony dla początkujących.

HSK Poziom 2 - Poziom A2
Test trwa 55 minut. Składa się z egzaminu ustnego, rozumienia tekstu i rozumienia ze słuchu. Przeznaczony dla osób, które znają już około 300 słówek i opanowały podstawy języka chińskiego.

HSK Poziom 3 - Poziom B1
Egzamin trwa 90 minut. Składa się z egzaminu ustnego, rozumienia tekstu i rozumienia ze słuchu. Egzaminowany musi także napisać wypracowanie. Przeznaczony dla osób, które opanowały około 600 chińskich słówek i są w stanie zrozumieć jasne, standardowe wypowiedzi.

HSK Poziom 4 - Poziom B2
Egzamin trwa 105 minut. Składa się z egzaminu ustnego, rozumienia tekstu i rozumienia ze słuchu. Egzaminowany musi także napisać dłuższy tekst. Test przeznaczony dla osób, znających około 1200 chińskich słów.

HSK Poziom 5 - Poziom C1
Test trwa 125 minut. Składa się z części pisemnej (rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu, pisanie wypracowania) i ustnej. Przeznaczony dla osób, które znają około 2500 chińskich słówek i potrafią płynnie się wypowiadać.

HSK Poziom 6 - Poziom C2
Test trwa 140 minut i przeznaczony jest dla osób, znających co najmniej 5000 chińskich słów. Składa się z części pisemnej (rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu, pisanie wypracowania) i ustnej.

Więcej informacji na temat egzaminu HSK można uzyskać w Instytutach Konfucjusza i w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Opłaty egzaminacyjne:
HSK Poziom 1 - 50 zł
HSK Poziom 2 - 100 zł
HSK Poziom 3 - 150 zł
HSK Poziom 4 - 200 zł
HSK Poziom 5 - 250 zł
HSK Poziom 6 - 300 zł


Tagi: , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA


do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo